Mezinárodní den žen


Mezinárodní den žen má spousta z nás spojený s bujarými firemními oslavami v dobách socialistického Československa, přitom má ale tento den mnohem delší a zajímavější historii. MDŽ je sice považován za socialistický svátek, ale ve smyslu oslavy žen a jejich boje za rovnoprávnost. Je mezinárodně uznávaný a v téměř třiceti zemích na světě je státním svátkem.

Poprvé se Mezinárodní den žen slavil v roce 1911 poté, co o něm bylo rozhodnuto na konferenci v dánské Kodani. Tenkrát ale připadal na 19. března. Až od roku 1913 se MDŽ slaví o pár dní dříve, a to 8. března. Tento den byl stanoven na počest výročí stávky švadlen v New Yorku v roce 1908. Těžce pracující dělnice požadovaly mimo jiné volební právo pro ženy, zlepšení pracovních podmínek, ale třeba i zákaz dětské práce. Symboly jejich manifestace se staly chléb, jako znamení ekonomické jistoty, a růže, připomínající lepší kvalitu života.

V roce 1975 byl Mezinárodní den žen oficiálně uznán OSN. Od té doby se po celém světě připomíná jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.

V naší zemi byl Mezinárodní den žen do značné míry zdiskreditován komunistickým režimem a ideově zneužíván. Firemní večírky, na kterých ženy tradičně dostávaly rudé karafiáty, či velkolepé delegace žen na Hrad za prezidentem, mají mnozí dosud v živé paměti. Proto tento svátek upadl po revoluci v nemilost a byl vymazán z kalendáře, jako jeden ze symbolů komunistického režimu. V roce 2004 česká vláda Mezinárodní den žen opět zavedla a v kalendáři tak na 8. března připadá jeden z „významných dnů“.

V současnosti můžeme pozorovat to, jak se MDŽ stále více rozšiřuje a dostává do povědomí lidí nejen u nás, ale po celém světě. Jeho povaha je kolísavá, někdo ho považuje za symbol feministického protestu, někdo za politickou oslavu a jiní zase za obdobu Svátku matek. Jedno nám ale jeho více jak stoletá historie a tradice dokazuje – ženy si zaslouží být oslavované, a když už ne každý den, tak alespoň každý rok 8. března.


Author Administrátor | Date 2012-03-02 20:29:01Máte dotaz? Napište nám.
Váš email

Vážení zákazníci internetový obchod není v současné době v provozu.


Položek: 0

Celkem: 0 Kč

 
Kontaktuj