Kovy využívané k výrobě šperků


V internetových a kamenných obchodech se setkáte se šperky vyrobenými z mnoha různých materiálů. Nabídka na trhu je opravdu pestrá a zákazníci se v ní často ztrácejí. Proto jsme pro vás připravili malého průvodce kovovými materiály, které se v současnosti k výrobě šperků používají nejčastěji.

Stříbro

Stříbro se už léta drží na špici mezi drahými kovy. Stříbrné šperky jsou oblíbeny nejen díky opravdu široké nabídce, ale také díky jejich ceně, která je poměrně nízká.
Každý stříbrný šperk s váhou větší než 3 g je opatřen puncem, jenž udává ryzost materiálu, tedy podíl stříbra ve slitině. V klenotnictví se totiž jenom minimálně používá ryzí stříbro, které je velmi měkké. Zákazníci často přicházejí se stížnostmi na „černání“ stříbrného šperku. To je způsobeno přirozeným procesem oxidace kovu, který výrazně zrychluje například častý styk šperku s vodou. Tomu se ale samozřejmě dá předcházet důkladnou péčí o šperk. Dražší stříbrné šperky mají povrch upravený rhodiováním. Tenká vrstvička rhodia chrání šperk před oxidací a opotřebením a lehce mění původní barvu stříbra.

Zlato

Zlato je největší stálicí mezi drahými kovy, které se používají ve šperkařství. Před pár lety bylo poměrně na ústupu, ale v poslední době jsou zlaté šperky zase velmi v módě a vidíme je na přehlídkách nejslavnějších světových návrhářů. Zlato má totiž kromě svojí nepopiratelné hodnoty také několik specifických vlastností, které ho oproti ostatním kovům zvýhodňují. Můžeme zmínit třeba příznačný lesk, chemickou odolnost (zlato neoxiduje) a hypoalergennost.
Šperky se jen velmi málo vyrábí z ryzího zlata, protože tento čistý kov je velice měkký a tudíž náchylný k poškození. K výrobě klenotů se tedy používají slitiny zlata s dalšími kovy, jako je stříbro, měď, zinek či nikl, které dodávají materiálu specifická zabarvení a proto existuje zlato žluté, červené, růžové a bílé zlato. Podle podílu zlata ve slitině se pak určuje počet karátů, který vyčteme z puncu. Puncem proto musí být opatřen každý šperk, ve kterém podíl ryzího zlata převyšuje váhu 0,5 g. Nejčastěji se setkáváme se 14ti karátovým zlatem, ryzí zlato má 24 karátů.

Chirurgická ocel

Chirurgická ocel je ušlechtilý materiál, který se využívá v lékařství k výrobě umělých kloubů nebo chirurgických nástrojů, v současnosti je ale jedním z nejoblíbenějších kovů užívaných k výrobě trendových šperků. Chirurgickou ocel (stainless steel) poznáte podle označení 316L a podle kovové barvy, která je o něco tmavší než barva stříbra.
Chirurgická ocel je oproti dalším kovům o hodně tvrdší a odolnější vůči poškození a tvarovým deformacím. Neoxiduje, nerezaví a je hypoalegenní. Do karet jí taktéž hraje přívětivější cena.
Výroba šperků z chirurgické oceli je o něco náročnější, protože materiál není tak snadno opracovatelný. K vyřezávání tvarů se využívá laser, k úpravě povrchu třeba elektromagnetické leštění. Šperky mohou mít ale jak lesklou, tak matnou povrchovou úpravu. Lesklá a matná ocel se často u šperků kombinuje společně s dalšími materiály, jako je zirkon, kůže či kaučuk.

Titan

Titan se vyznačuje vysokou tvrdostí, ale přitom je poměrně lehký, takže se Vám budou titanové šperky nosit velmi dobře. Má stříbřitě bílou barvu a podobné vlastnosti jako chirurgická ocel, je velmi odolný a hypoalergenní, proto je vhodný především k výrobě náušnic a piercingů. Ačkoliv patří titan mezi dražší kovy, nespadá pod kontrolu puncovního úřadu. Při koupi titanových šperků proto vezměte v potaz osvědčení prodejce a dejte přednost spíše známým značkám.

Wolfram

Wolfram je jedním z nejtvrdších materiálů využívaných k výrobě šperků. Je naprosto rezistentní vůči chemickému poškození, tvarovým deformacím a dokonce ani jeho povrch nelze snadno poškrábat. Při jeho zpracování jsou používány nejmodernější technologie. Je samozřejmě hypoalergenní. Wolframové šperky černo-šedo-stříbrné barvy přišly na náš trh před pár lety, proto si svoje příznivce teprve hledají. Stejně jako titanové šperky nespadají pod kontrolu puncovního úřadu, ale protože se jedná o dražší klenoty, doporučujeme opět dbát na věhlas značky a důvěryhodnost prodejce šperků.


Author Administrátor | Date 2012-02-19 21:45:42Máte dotaz? Napište nám.
Váš email

Vážení zákazníci internetový obchod není v současné době v provozu.


Položek: 0

Celkem: 0 Kč

 
Kontaktuj