Kde se vzalo bílé zlato?


Zlaté šperky jsou nenahraditelné. Mají trvalou hodnotu, jsou elegantní a snad nikdy nevyjdou úplně z módy. Pokud mluvíme o zlatě, nemáme samozřejmě na mysli jenom klasické, žluté zlato. Oblíbené jsou rovněž šperky z atypického červeného zlata, ale především ze zlata bílého. Bílé zlato je svěžejší a zdálky jen těžko rozeznatelné od stříbra. Přitom má ale na rozdíl od něj všechny specifické vlastnosti zlata, jako je hypoalergennost či chemická odolnost.

Bílé zlato bylo vyvinuto teprve na počátku 20. století, jako cenově přijatelnější náhražka platiny. Bylo to vlastně úplně jednoduché - bílé zlato totiž není ničím jiným než slitinou zlata s jinými kovy, které mu dodávají bílé zabarvení. V současnosti se nejčastěji používá paladium. Dříve se hojně užíval nikl, který ovšem vyvolává u spousty lidí alergické reakce, proto se začala tato směs vyrábět méně. Do slitiny se přidávají i další kovy, jako je stříbro a měď, které posilují trvanlivost a odolnost šperku.

Klenot z bílého zlata se na závěr v rukou šperkaře upravuje rhodiovým pokovením, kdy se na povrch šperku galvanickou cestou nanese tenká vrstva rhodia. Často vzniká mylná představa, že právě barva rhodia je barvou bílého zlata. To ale není pravda, protože samotná slitina, která se označuje pojmem „bílé zlato“, zahrnuje široké spektrum barev a odstínů, od světle žluté, přes nahnědlou až po bledě růžovou.

Čistota bílého zlata je, stejně jako u ostatních druhů zlata, udávána v karátech. Ryzí zlato, které má 24 karátů, tvoří 24 dílů čistého zlata. Nejběžnější 14ti karátové zlato tvoří slitina 14ti dílů zlata a 10ti dílů ostatních kovů; 18ti karátové zlato se skládá z 18ti dílů zlata a 6ti dílů ostatních kovů. Pokud váha čistého zlata v množství slitiny, ze kterého je šperk vyroben, přesahuje 0.5 g, musí být klenot označen puncem.

Šperky z bílého zlata jsou o něco dražší než šperky ze žlutého zlata, proto buďte při jejich koupi obezřetní. Někteří obchodníci mohou prodávat jako bílé zlato šperky vyrobené ze zlata žlutého, které jsou jen bílozlatě pokoveny. Po čase tedy začne šperk na některých místech jakoby žloutnout. Nechte si proto vždy od prodejce písemně potvrdit, že skutečně kupujete kousek z bílého zlata.


Author Administrátor | Date 2011-11-11 22:51:30Máte dotaz? Napište nám.
Váš email

Vážení zákazníci internetový obchod není v současné době v provozu.


Položek: 0

Celkem: 0 Kč

 
Kontaktuj